18 czerwca 2019
Wymiana koła przez pomoc drogową

Przebita opona to typ usterki, z którą prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się każdy kierowca. W optymalnych warunkach można uporać się z nią na własną rękę. Zdarzają się jednak sytuację, gdy najlepszym wyjściem będzie wezwanie pomocy drogowej. W tym wpisie radzimy, kiedy warto skorzystać ze wsparcia specjalistów!

Gdy zawiedzie ogumienie…

Pęknięcie opony może przydarzyć się w każdym momencie. Sytuacji tego typu nie da się przewidzieć. Chociaż biorąc pod uwagę stan nawierzchni większości polskich dróg, trzeba mieć to na uwadze. Co zrobić, gdy w końcu trafi na nas? Sam proces wymiany koła nie należy do najtrudniejszych, jednak wymaga niezbędnego wyposażenia. Jest to też wyzwanie dla cierpliwych i tych, którzy nie boją się nieco pobrudzić. Ponadto zawsze należy dbać o swoje bezpieczeństwo, a pewnych okolicznościach może być ono zagrożone.

Samodzielna wymiana koła – co będzie potrzebne?

Załóżmy jednak, że warunki są korzystne. Do tego celu będziemy potrzebować kilku niezbędnych elementów, takich, jak:

  • koło zapasowe, czyli tzw. dojazdówka (umożliwia dostanie się do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego z prędkością nieprzekraczającą zwykle 80 km/h).
  • klucz do kół (ze specjalną nasadką przy śrubach zabezpieczających) – warto zaopatrzyć się w wersję teleskopową lub mieć na stanie także dodatkową rurkę. Dlaczego? Nieodkręcane śruby mogą się zapiec, a wtedy demontaż będzie wymagał nieporównywalnie większej siły. Wielu kierowców na ten wypadek wozi ze sobą dodatkowo specjalny preparat, typu WD-40.
  • lewarek – niezbędny do podniesienia części auta.
  • kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy – poprawiają naszą widoczność, informują pozostałych uczestników ruchu drogowego o możliwym niebezpieczeństwie. Nawołują też do zachowania szczególnej ostrożności.

zdjęte koło samochodowe

O tym trzeba pamiętać

Jeśli mamy całe niezbędne wyposażenie, należy uwzględnić kilka aspektów, dzięki którym wymiana powinna zakończyć się sukcesem:

  • nie blokujmy drogi (o ile to możliwe) – montażu dojazdówki najlepiej dokonuje się na utwardzonym poboczu lub parkingu. Postarajmy się zjechać na takie miejsce, nawet jeśli musimy pokonać dodatkowo kilkadziesiąt metrów. Opona i felga nie powinna doznać uszczerbku, a my nie będziemy stanowić zagrożenia dla innych kierowców. Jednak jeśli warunki sprawiają, że nasz pojazd musi pozostać unieruchomiony, nie zapominajmy o trójkącie!
  • właściwe unieruchomienie samochodu – nie tylko hamulcem ręcznym, lecz także specjalnymi klinami lub kamieniami podłożonymi pod koła.
  • śruby mocujące luzuje się przed użyciem lewarka – inaczej ich odkręcenie może okazać się niemożliwe.
  • bezpieczny montaż / demontaż – czuwamy, by auto podnosiło się miarowo. Śruby wykręcamy i przykręcamy po przekątnej.
  • następna stacja – wulkanizator – opona zapasowa mocno ogranicza właściwości jezdne. Ponadto, w przypadku ponownego pęknięcia pomoże już tylko laweta. Dlatego należy zadbać o to, by jak najszybciej odzyskać w pełni sprawny komplet opon.

Felga samochodu

Kiedy warto zadzwonić po auto pomoc?

Niestety, jak wspomnieliśmy na wstępie, często nie możemy sobie pozwolić na komfort samodzielnej wymiany. Kiedy zatem warto zadzwonić po auto pomoc?

Po pierwsze, gdy do awarii dochodzi w miejscu wyjątkowo niebezpiecznym. Bardzo ruchliwa droga, brak dostępu do utwardzonego pobocza czy późna pora – wszystkie te czynniki powinny skłonić nas do refleksji i sięgnięcia po telefon. Szczególnie po zmroku możemy borykać się z problemem właściwego doświetlenia, a także znalezienia odpowiedniego podłoża. Np. miękki trawnik czy wiejska droga nie zagwarantują odpowiedniej stabilności wymaganej do użycia lewarka.

Po drugie, gdy brak nam odpowiedniego wyposażenia. Zwykle standardowy zestaw znajdujący się w samochodzie zawiera klucz do śrub. Jednak jest on dość krótki, przez co często zupełnie bezużyteczny przy zapieczonych elementach. Do tego dochodzi rzecz jasna brak koła dojazdowego czy lewarka.

Po trzecie, gdy goni nas czas, a ubiór musi być nienaganny. Pękniecie opony może się przydarzyć np. w drodze na ważne spotkanie biznesowe. A jak wspomnieliśmy wymiana to czynność czasochłonna, przy której trzeba sobie pobrudzić ręce. Spóźnienie z pewnością nie będzie w dobrym guście. Poza tym trudno wyobrazić sobie elegancką bizneswoman lub biznesmena mocujących się z brudnymi od osadów drogowych elementami.

Śląsk-Laweta.pl – najlepsza pomoc drogowa na Śląsku

Sosnowiec, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Czeladź,Jaworzno, Mysłowice – jeśli ogumienie zawiedzie Was w obszarze jednego z tych miast, najlepszy wybór to wezwać specjalistów ze Ślask-Laweta.pl. Profesjonalna pomoc drogowa świadczona jest przez tę firmę cały rok, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Decydując się na jej usługi, możecie liczyć na maksymalne zaangażowanie i bezdyskusyjny profesjonalizm. Wystarczy jeden telefon, a serwisant zjawi się tak szybko, jak to tylko możliwe (firma zawsze udziela rzetelnej informacji na temat przewidywanego czasu oczekiwania na pomoc). Sama wymiana zajmie jedynie kilka minut, po czym bez problemu będziecie mogli kontynuować podróż.

Oceń